Farsi

English

Arabic


تزریق بوتاکس و تزریق ژل

تزریق بوتاکس و تزریق ژل
بوتاکس نوعی فراورده دارویی است که از سم یک باکتری به نام کلستریدیوم بوتولونیوم تهیه می شود. این همان سمی است که باعث نوعی مسمومیت غذایی کشنده به نام بوتولیسم می شود. مکانیسم عمل این ماده، متوقف کردن پیام های عصبی انتقال یافته از اعصاب به ماهیچه ها می باشد که منجر به جلوگیری از انقباض عضلات می گردد.

بوتاکس چیست و چگونه عمل می کند؟


بوتاکس نوعی فراورده دارویی است که از سم یک باکتری به نام کلستریدیوم بوتولونیوم تهیه می شود. این همان سمی است که باعث نوعی مسمومیت غذایی کشنده به نام بوتولیسم می شود. مکانیسم عمل این ماده، متوقف کردن پیام های عصبی انتقال یافته از اعصاب به ماهیچه ها می باشد که منجر به جلوگیری از انقباض عضلات می گردد.


کاربردهای بوتاکس در رشته پوست و زیبایی


از بوتاکس جهت بر طرف کردن خطوط اخم و خنده در صورت، از بین بردن چین و چروک های پیشانی، دور چشم و گردن، مهار کردن تعریق بیش از حد نواحی زیر بغل، کف دست و پا و نیز به منظور از بین بردن عوارض ناشی از انقباض عضلات صورت، ثانویه به سکته مغزی یا فلج عصب صورتی استفاده می شود.

بوتاکس


آیا تمام انواع چین و چروک های صورت با استفاده از بوتاکس از بین می رود؟


بوتاکس بر روی هر نوع چین پوستی موثر نیست. به عنوان مثال آن دسته از چین های پوستی که ناشی از آسیب مزمن نور خورشید بوده یا در اثر نیروی جاذبه ایجاد می گردند، با تزریق بوتاکس از بین نمی رود. لذا توصیه می شود قبل از تصمیم به تزریق بوتاکس حتماً با پزشک معالج خود مشورت فرمایید.


تزریق بوتاکس چگونه انجام می شود و چند روز طول می کشد تا اثر آن کاملاً آشکار شود؟


بوتاکس تنها چند دقیقه بطول می انجامد و نیازی به تزریق داروی بی حسی نیست. جهت تزریق بوتاکس به درون ماهیچه های مورد نظر از سوزن های بسیار ظریفی استفاده می شود که احساس درد و ناراحتی بیمار را به حداقل ممکن می رساند. معمولاً 3 تا 7 روز بعد از تزریق، زمان لازم است تا بوتاکس بصورت کامل اثر کند.


آیا افراد متقاضی استفاده از بوتاکس باید نکات خاصی را قبل از تزریق رعایت نمایند؟


چنانچه متقاضیان به هر دلیلی از داروهای مسکن و ضد التهاب نظیر آسپیرین، بروفن، مفنامیک اسید و ایندومتاسین استفاده می کنند، بایستی با نظر پزشک معالج خود ، مصرف آن را از دو هفته قبل از تزریق بوتاکس قطع نمایند، زیرا مصرف این داروها می تواند منجر به ایجاد خونریزی زیر پوستی و خونمردگی در ناحیه تزریق شود. ضمناً در صورت عادت به مصرف نوشیدنی های الکلی لازم است ، یک هفته قبل از تزریق بوتاکس ، مصرف آن متوقف گردد.

ژل بوتاکس


اثرات تزریق بوتاکس تا چه مدت دوام دارد؟


تاثیر بوتاکس معمولاً 4 تا 6 ماه باقی خواهد ماند و بعد از آن ماهیچه های مورد تزریق ، به تدریج توانایی انقباض خود را باز خواهند یافت و این به معنای ظهور مجدد چین و چروک های صورت است، البته در صورت تزریق داروی بوتاکس در چند نوبت و با فواصل مناسب، از عمق این چین و چروک ها به تدریج کاسته شده و کمتر جلب توجه می نماید.


عوارض تزریق بوتاکس چیست؟


شایعترین عارضه جانبی مشاهده شده پس از تزریق بوتاکس ایجاد خونمردگی زیر پوستی است که این مسئله موقتی بوده و رفع می گردد. در موارد نادری، در 24 تا 48 ساعت پس از تزریق ممکن است بیمار دچار سردرد شود و در موارد اندکی نیز، ممکن است افتادگی پلک چشم رخ دهد که این امر موقتی بوده و در صورت وقوع معمولاً پس از سه هفته برطرف می گردد. دلیل افتادگی پلک، معمولاً حرکت دارو در زیر پوست محل تزریق می باشد، لذا توصیه می شود تا 12 ساعت پس از تزریق، از مالش موضع تزریق خود داری نموده و حدود 3 تا 4 ساعت پس از تزریق به حالت نشسته باشید و دراز نکشید.
آیا تزریق بوتاکس، موارد منع مصرفی هم دارد؟
تزریق بوتاکس در طی دوران حاملگی و شیر دهی ممنوع است. همچنین افرادی که دارای بیماریها و اختلالات سیستم عصبی هستند ، نباید بوتاکس مصرف نمایند. به عنوان یک قاعده کلی، قبل از تزریق بوتاکس با پزشک معالج خود مشورت فرمایید.

تزریق ژل بوتاکس

 

تزریق مواد پرکننده برای اصلاح فرورفتگی ها و ناهمواری های پوست صورت ، سابقه ای بیش از 20 ساله دارد و از سال 1981 ، موسسه دارو و غذای آمریکا (FDA) تزریق کلاژن را به عنوان روشی برای ترمیم این حالات مورد پذیرش قرار داده است.
تزریق پرکننده های پوستی (ژل و فیلر) می تواند باعث افزایش حجم لب ها شده ، شیارهای کم عمق صورت را پر کرده و با حذف چین و چروک باعث صافی و نرمی پوست گردد.  همچنین از این مواد می توان جهت رفع جای زخم نیز بهره برد.

 

 بوتاکس

 

چرا فیلرها یا پر کننده های پوستی؟

 اگر شما می خواهید احساس جوانی را به صورت خود بازگردانید یا با لب های حجیم و گوشتالو چهره تان را جذاب تر ببینید ، اگر می خواهید با حذف چین و چروک صورت شادابی را به چهره تان بازگردانید ، پر کننده های پوستی (تزریق ژل لب، و سایر ژل ها) چنانچه توسط دستان پزشکی مجرب و کار آزموده تزریق گردند می توانند راه حل مناسبی باشند.

اگرچه از فیلرها ( ژل ها ) نمی توان در پوست های بیش از حد تضعیف شده استفاده کرد ، اما این پر کننده ها می توانند باعث افزایش حجم بافت نرم شده و با هزینه ای پایین نتایجی قابل توجه و البته فوری داشته باشند.  فیلرها دائمی نیستند و در طول زمان جذب خواهند شد و نیاز به تکرار خواهند داشت.

انواع ترکیبات پرکننده پوستی

 ترکیبات پرکننده پوستی به دو نوع موقت و دائم تقسیم می شوند.  البته نوع ژل دائم ( پلی اکریل آمید ) خود دارای انواع مختلفی می باشد و مطالعات و تحقیقات متعدد بر روی برخی انواع آن در اروپا طی سی سال گذشته نشان داده که نه تنها هیچ گونه حساسیت، سرطان زایی، مسمومیت و… با آن وجود ندارد، بلکه غیرقابل جذب و تجزیه بودن، تطابق کامل با بافت پیوندی بدن و یکنواختی کامل آن نیز به اثبات رسیده است.
ژل ها ترکیباتی هستند که چروک های عمیق و گودی ها را پر کرده و از آن ها برای برجسته کردن گونه و لب استفاده می شود.  اثرشان بین ۶ ماه تا ۶ سال می باشد.
ژل های موقت بین ۶ تا ۱۸ ماه و ژل های دائم حداقل تا ۶ سال ماندگاری دارند.  ژل های موقت مثل کلاژن ها و هیالورونیک اسید ها بوده و اسامی مختلفی مانند ژوودرم، روفیلان، رستیلن، ماتریدکس و… دارند.
ژل های دائم در اصل همیشگی بوده، اما چون بعد از گذشت ۵ تا ۶ سال کوچک تر شده و بافت های بدن نیز تحلیل می روند، ماندگاری آن ها را باید بین ۵ تا ۱۰ سال در نظر گرفت.  امروزه ژل های دائم به طور عمده شامل پلی اکریل آمید و پلی متیل متاکریلات می باشند.

ژل‌های استاندارد برای برجسته‌ سازی لب دارای چه خصوصیاتی هستند؟

 بهترین ژل ‌ها برای حجیم کردن این ناحیه ، ژل‌ هایی هستند که حداکثر سازگاری بیولوژیک را با بدن فرد داشته باشد، و واکنش‌ های ایمنی بدن را تحریک ننماید.

 تزریق ژل بوتاکس

توصیه های ایمنی قبل از تزریق پر کننده ها

- چنانچه شما زیر 18 سال می باشید برای تزریق ژل و فیلر نیاز به اجازه والدینتان خواهید داشت.
- اگر دچار حساسیت های پوستی هستید حتما آن را به اطلاع پزشکتان برسانید.
- برای بانوانی که در دوران بارداری قرار دارند تزریق فیلرهای پوستی توصیه نمی شود.
- در صورتی که پوست شما دچار عفونت ، زخم و یا حساسیت شده است حتما قبل از تزریق به مشاوره پزشکی نیاز خواهید داشت.
- فقط متخصصان پوست و مو و جراحان پلاستیک صلاحیت تزریق ژل را دارند و تزریق این ژل ها توسط پزشکان عمومی ، دندانپزشکان ، و حتی متخصصان بیهوشی‌ به صلاح بیماران نیست.

برندهای مشهور فیلر در دنیا کدامند؟

این برند ها عبارتند از:
- Restylane
- Juvederm
- Sculptra
- Perlance
- Derma Fill
- Alayna
- Stylage