Farsi

English

Arabic


چگونگی عملکرد لیزر در بیماری های پوستی و زیبایی پوست

چگونگی عملکرد لیزر در بیماری های پوستی و زیبایی پوست
لیزر (laser) در واقع مخفف Light Amplification by Stimulation Emission of Radiation به معنی تقویت نور با نشر تابش تحریک شده است. لیزر با نور معمولی تفاوت هایی دارد که این ویژگی ها باعث توانایی ها و کاربردهای خاص لیزر می شود...

لیزر چیست؟

لیزر (laser) در واقع مخفف Light Amplification by Stimulation Emission of Radiation به معنی تقویت نور با نشر تابش تحریک شده است.

لیزر با نور معمولی تفاوت هایی دارد که این ویژگی ها باعث توانایی ها و کاربردهای خاص لیزر می شود.
نور معمولی مرکب از چندین انرژی نورانی مرئی و نامرئی است که اشعه ماوراء بنفش با کمترین طول موج ها تا اشعه مادون قرمز با بیشترین طول موج ها را در بر می گیرد. اما لیزر تنها از یک نوع انرژی نورانی با طول موج مشخص ساخته شده است، لذا به آن نور «تک رنگ» هم می گویند.

تفاوت دیگر لیزر با نور معمولی انرژی آن می باشد که گاهی حتی چند هزار برابر نور معمولی می تواند انرژی داشته باشد. بالاخره ویژگی سوم لیزر دقت و پایین بودن خاصیت انتشار نور لیزر است. بطوریکه در دستگاه های دقیق لیزر نور تابیده شده در فاصله چند صد متری کاملاً مسیر مستقیم خود را حفظ کرده و شعاع دایره محل تابش در نزدیکی منبع لیزر تقریباً مساوی شعاع تابش در چند صد متری منبع می باشد. این خصوصیات لیزر باعث شده که کاربردهای فراوانی در صنایع نظامی، غیرنظامی، علوم و تحقیقات و همچنین شاخه های مختلف پزشکی پیدا کند.

چگونگی عملکرد لیزر در بیماری های پوستی و زیبایی پوست


کاربرد لیزر در پزشکی و از جمله بیماری های پوستی از حدود 40 سال پیش بصورت تحقیقاتی آغاز شد و با آمدن دستگاه های جدیدتر که مؤثرتر و کم عارضه تر هستند جایگاه ویژه و وسیعی در درمان بیماری ها پیدا کرد.
مکانیسم انرژی لیزر ، جذب انرژی نورانی توسط مولکول های بافتی است. همانطوری که در اثر تابش نور خورشید اشیا بتدریج گرم میشوند، تابش لیزر نیز باعث گرم شدن ، داغ شدن و نهایتا تخریب بعضی مولکول های حساس بافتی می شود.

لیزر ها بر اساس طول موج خود تقسیم بندی میشوند و هر طول موجی هدف خاصی را مورد اصابت قرار میدهد یا به عبارت دیگر هر کدام از مواد درون بافت ، طول موج خاصی را جذب میکنند.

اهداف اصلی موجود در بافت عبارتند از: آب ، ملانین و هموگلوبین.

لیزر های موی زائد، ملانین موجود در فولیکول ‌های مو را هدف قرار میدهند. لیزر های تخریبی، آب داخل سلولها و لیزر های عروقی، هموگلوبین را تحت تاثیر قرار می دهند. لیزر های تخریبی تاتو نیز بر اساس طول موج هرکدام جذب رنگ خاصی میشوند و از همین اصل کلی در درمان ضایعات مختلف بدن و پوست استفاده میشود.

به طور مثال لیزری که طول موج حدود 585 نانومتر می باشد (Pulse dye laser) بیشتر روی ساختمان های عروقی اثر می کند. لذا در مورد عروق واریسی پوست، ضایعات همانژیومی و لکه ها و خال های عروقی به کار می رود.

لیزر پوستی

دیگر کاربردهای لیزر در بیماری های پوستی و موهای زائد

درمان و کاهش موهای زائد بدن ، ضایعات و خال های عروقی ، انواع ضایعات رنگی و رنگدانه ای پوست که شامل خال‌ های رنگی پوست و خالکوبی ها میشود ، کاهش چین و چروک ، فرورفتگی ها و جای زخمهای ناشی از بعضی بیماریهای پوستی مانند آکنه ، درمان بعضی از انواع بیماریهای پوستی از قبیل زگیل ، جای زخمهای برجسته و خارش دار ، ترکهای پوستی ناشی از بارداری و چاقی (استریا) و ترمیم زخم.

از بین بردن و لیزر موهای زائد

برای از بین بردن و لیزر موهای زائد با توجه به نوع پوست ، رنگ و ضخامت موهای زائد و محل آن ، میتوان از 3 نوع لیزر Alexandrite ، Nd:YAG ، Diode و یک نوع نور تشدید شده به نام IPL استفاده کرد. هدف این لیزر ها ، ملانین (رنگدانه مو) است و روی موهای تیره بیشترین تاثیر را دارند. آنها بدون آنکه به سطح پوست آسیبی وارد شود، وارد پوست و جذب فولیکولهای مو میشوند و همزمان صدها فولیکول مو را تخریب میکنند.
فاصله جلسه های درمانی بین 3 تا 8 هفته و تعداد جلسه ‌ها بین 6 تا 8 بار متغیر است. این زمان به محل درمان و ضخامت پوست و مو بستگی دارد. قبل از شروع لیزر موهای زائد بیمار باید از کندن موها به هر روشی به جز تراشیدن با تیغ به مدت 3 هفته خودداری کند. هزینه انجام لیزر موهای زائد برای مصارف مختلف با توجه به نوع کار، نوع دستگاه و مرکزی که لیزر در آن انجام میشود، متغیر است.

لیزر موهای زائد 

 

کاربرد لیزر های تخریبی چیست؟

لیزر های Erbium و Co2 از انواع لیزر تخریبی هستند که میتوانند بافتهای اضافه و ناخواسته را در پوست فرد از بین ببرند. این لیزر ها به وسیله آب موجود در بافت جذب میشوند و چون حدود 70 درصد پوست را آب تشکیل میدهد،‌ این نوع لیزر ها میتوانند پوست را تا هر عمقی (با توجه به مقدار انرژی داده شده) تخریب کنند.
از این نوع لیزر ها در جوان سازی پوست از طریق از بین بردن لایه های سطحی پوست و ترمیم مجدد آن، از بین بردن کلویید یا همان گوشت اضافه ایجاد شده به علت جراحی ها یا جوشهای و سوختگی ها، از بین بردن خال ‌های سطحی ، از بین بردن جوشگاه های پس از بهبود بیماری آکنه و از بین بردن هرگونه ضایعه برجسته پوستی (مانند زگیل ها) استفاده میشود. البته کاربرد اصلی این نوع لیزر نوسازی پوست است؛ چون پس از تخریب لایه های سطحی پوست، این لایه ها بازسازی میشود. این عمل بیشتر در صورت انجام می‌گیرد و باعث میشود پوست صورت شفاف تر ، جوان تر و شادابتر شود.

لیزر خال‌های مادرزادی و خالکوبی

چه لیزری خال‌های مادرزادی و خالکوبی را از بین می برد؟


از لیزر ان دی یگ و کیوسویچ (Q-Switched , Nd:YAG) برای از بین بردن ضایعات پوستی پررنگ نظیر خال ‌های مادرزادی ، خالکوبی های مختلف به‌ خصوص با رنگهای مشکی و آبی استفاده می گردد. البته کار با آنها به جلسه‌ های متعدد نیاز دارد و معمولا قبل از شروع جلسه های درمانی، یک جلسه تست نیاز است که طی آن مقدار انرژی مورد نیاز به‌ دست آید.