Farsi

English

Arabic


ليزر پوست

ليزر پوست
ليزر (laser) در واقع مخفف Light Amplification by Stimulation Emission of Radiation به معني تقويت نور با نشر تابش تحريک شده است.

لیزر چیست؟

ليزر (laser) در واقع مخفف Light Amplification by Stimulation Emission of Radiation به معني تقويت نور با نشر تابش تحريک شده است.
ليزر با نور معمولي تفاوت هايي دارد كه اين ويژيگي ها باعث توانايي ها و كاربردهاي خاص ليزر مي شود.
نور معمولي مركب از چندين انرژي نوراني مرئی و نامرئی است كه اشعه ماوراء بنفش با كمترين طول موج ها تا اشعه مادون قرمز با بيشترين طول موج ها را در بر مي گيرد. اما ليزر تنها از يك نوع انرژي نوراني با طول موج مشخص ساخته شده است، لذا به آن نور «تك رنگ» هم می گويند.
تفاوت ديگر ليزر با نور معمولي انرژي آن مي باشد كه گاهي حتي چند هزار برابر نور معمولي مي تواند انرژي داشته باشد. بالاخره ويژگي سوم ليزر دقت و پايين بودن خاصيت انتشار نور ليزر است. بطوريكه در دستگاه هاي دقيق ليزر نور تابيده شده در فاصلة چند صد متري كاملاً مسير مستقيم خود را حفظ كرده و شعاع دايره محل تابش در نزديكي منبع ليزر تقريباً مساوي شعاع تابش در چند صد متري منبع مي باشد. اين خصوصيات ليزر باعث شده كه كاربردهاي فراواني در صنايع نظامي، غيرنظامي، علوم و تحقيقات و همچنين شاخه هاي مختلف پزشكي پيدا كند.

چگونگی عملکرد لیزر در بيماری های پوستی و زيبايی پوست

كاربرد ليزر در پزشكی و از جمله بيماری های پوستی از حدود 40 سال پيش بصورت تحقيقاتی آغاز شد و با آمدن دستگاه های جديدتر كه مؤثرتر و كم عارضه تر هستند جايگاه ويژه و وسيعي در درمان بيماری ها پيدا كرد.
مكانيسم انرژي ليزر ، جذب انرژی نورانی توسط مولكول هاي بافتی است. همانطوري كه در اثر تابش نور خورشيد اشياء بتدريج گرم میشوند، تابش ليزر نيز باعث گرم شدن ، داغ شدن و نهايتاً تخريب بعضي مولكول هاي حساس بافتی می شود.
ليزرها بر اساس طول موج خود تقسيم‌بندی مي‌شوند و هر طول موجي هدف خاصي را مورد اصابت قرار مي‌دهد يا به عبارت ديگر هرکدام از مواد درون بافت ، طول موج خاصي را جذب مي‌کنند.
اهداف اصلي موجود در بافت عبارتند از: آب ، ملانين و هموگلوبين.
ليزر‌هاي موي زائد، ملانين موجود در فوليکول‌هاي مو را هدف قرار مي‌دهند. ليزرهاي تخريبي، آب داخل سلول‌ها و ليزر‌هاي عروقي، هموگلوبين را تحت تاثیر قرار می دهند. ليزر‌هاي تخريبي تاتو نيز بر اساس طول موج هرکدام جذب رنگ خاصي مي‌شوند و از همين اصل کلی در درمان ضايعات مختلف بدن و پوست استفاده مي‌شود.
به طور مثال ليزري كه طول موج حدود 585 نانومتر مي باشد (Pulse dye laser) بيشتر روی ساختمان های عروقی اثر می كند. لذا در مورد عروق واريسی پوست، ضايعات همانژيومی و لكه ها و خال های عروقی به كار مي رود.

لیزر پوست

کاربردهای لیزر در بیماری های پوستی و زیبایی عبارتند از:

درمان و كاهش موهای زائد بدن ، ضايعات و خال‌های عروقی ، انواع ضايعات رنگی و رنگدانه‌ای پوست كه شامل خال‌ های رنگی پوست و خالكوبی‌ها می‌شود ، كاهش چين و چروك ، فرورفتگي‌ها و جای زخم‌های ناشی از بعضی بيماری‌های پوستی مانند آكنه ، درمان بعضی از انواع بيماری‌هاي پوستی از قبيل زگيل ، جای زخم‌های برجسته و خارش‌دار ، ترك‌های پوستی ناشي از بارداري و چاقی (استريا) و ترميم زخم.

لیزر پوست

از بین بردن موهای زائد به کمک لیزر:

با توجه به نوع پوست ، رنگ و ضخامت موهای زائد و محل آن ، مي‌توان از 3 نوع ليزر Alexandrite ، Nd:YAG ، Diode و یک نوع نور تشديد شده به نام IPL براي اين كار استفاده کرد. هدف اين ليزرها ، ملانين (رنگدانه مو) است و روي موهای تيره بيشترين تاثير را دارند. آنها بدون آنکه به سطح پوست آسيبی وارد شود، وارد پوست و جذب فوليکول‌هاي مو مي‌شوند و همزمان صدها فوليکول مو را تخريب مي‌کنند.
فاصله جلسه‌هاي درماني بين 3 تا 8 هفته و تعداد جلسه‌ها بين 6 تا 8 بار متغير است. اين زمان به محل درمان و ضخامت پوست و مو بستگي دارد. قبل از شروع درمان بيمار بايد از کندن موها به هر روشي به جز تراشيدن با تيغ به مدت 3 هفته خودداري کند. هزينه انجام ليزر براي مصارف مختلف با توجه به نوع کار، نوع دستگاه و مرکزی كه ليزر در آن انجام مي‌شود، متغير است.

کاربرد ليزرهاي تخريبي چيست؟

ليزرهاي Erbium و Co2 از انواع ليزر تخريبي هستند که مي‌توانند بافت‌هاي اضافه و ناخواسته را در پوست فرد از بين ببرند. اين ليزرها به‌وسيله آب موجود در بافت جذب مي‌شوند و چون حدود 70 درصد پوست را آب تشکيل مي‌دهد،‌ اين نوع ليزرها مي‌توانند پوست را تا هرعمقي (با توجه به مقدار انرژي داده شده) تخريب كنند.
از اين نوع ليزرها در جوان‌سازي پوست از طريق از بين بردن لايه‌هاي سطحي پوست و ترميم مجدد آن، از بين بردن کلوييد يا همان گوشت اضافه ايجاد شده به علت جراحي‌ها يا جوش‌ها و سوختگي‌ها، از بين بردن خال‌هاي سطحي ، از بين بردن جوشگاه‌هاي پس از بهبود بيماری آکنه و از بين بردن هرگونه ضايعه برجسته پوستي (مانند زگيل‌ها) استفاده مي‌شود. البته كاربرد اصلي اين نوع ليزر نوسازي پوست است؛ چون پس از تخريب لايه‌هاي سطحي پوست، اين لايه‌ها بازسازي مي‌شود. اين عمل بيشتر در صورت انجام مي‌گيرد و باعث مي‌شود پوست صورت شفاف‌تر ، جوان‌تر و شاداب‌تر شود.

لیزر پوست

چه ليزري خال‌هاي مادرزادي و خالکوبي را از بين مي برد؟

از ليزر ان دی يگ و کيوسويچ (Q-Switched , Nd:YAG) برای از بين بردن ضايعات پوستی پررنگ نظير خال‌های مادرزادی ، خالکوبی های مختلف به‌ خصوص با رنگ‌هاي مشکی و آبی استفاده می گردد. البته کار با آنها به جلسه‌های متعدد نياز دارد و معمولا قبل از شروع جلسه‌های درمانی، يک جلسه تست نياز است که طی آن مقدار انرژی مورد نياز به‌ دست آيد.