Farsi

English

Arabic


کاشت موی طبیعی

کاشت موی طبیعی
موها، قسمتی از ضمائم پوست انسان می باشند که از نوعی پروتئین به نام کراتین ساخته می شوند. معمولا" روی سر هر انسان، حدود یکصدهزار تار مو وجود دارد که بطور طبیعی روزانه حدود 100 تا 150 عدد از آنها دچار ریزش می شوند.

مقدمه کاشت مو

موها، قسمتی از ضمائم پوست انسان می باشند که از نوعی پروتئین به نام کراتین ساخته می شوند. معمولا" روی سر هر انسان، حدود یکصد هزار تار مو وجود دارد که بطور طبیعی روزانه حدود 100 تا 150 عدد از آنها دچار ریزش می شوند.

ساختمان مو

هر تار مو شامل دو قسمت می باشد:
1- ساقه مو که در بیرون از پوست و در معرض دید ما قرار دارد.
2- فولیکول مو: که درون پوست قرار دارد و دیده نمیشود. ساختمان آن کیسه ای شکل بوده و در واقع این بخش مسئول تولید مو می باشد.

انواع مو

1- موهای کرکی: این نوع موها ، بسیار نازک و کوتاه بوده و بی رنگ هستند. این موها از نظر زیبایی شناختی اهمیت چندانی ندارد.
2- موهای اصلی: این موها ضخیم ، تیره و رنگی می باشند که در روی پوست سر اغلب در سایر نقاط بدن نیز یافت می شوند. این موها از نظر زیبایی چهره نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند.
3- موهای بینابینی: این موها از نظر خصوصیات در بین موهای کرکی و اصلی قرار می گیرند.

کاشت مو

 

چرخه رشد مو

هر فولیکول مو دارای یک چرخه زندگی شامل یک دوره طولانی رشد و یک دوره کوتاه استراحت می باشد. در دوره استراحت ساقه مو به فولیکول متصل است اما دیگر رشد نمیکند. پس از پایان دوره استراحت، مو ریزش کرده و تار موی جدیدی شروع به رشد می نماید. چرخه رشد و استراحت فولیکول مو تحت تاثیر عوامل ژنتیکی می باشد. با افزایش سن فرد، فولیکولهای مو زمان بیشتری را در دوره استراحت سپری می کنند و تولید مو را متوقف می نمایند. فولیکول های مو بطور دقیق شامل سه مرحله رشد می باشند:
1- مرحله رشد( آناژن) : حدود 90-85 درصد فولیکول های مو در این مرحله قرار دارند و طول این دوره برای هر فولیکول معمولا" بین سه تا پنج سال بطول می انجامد.
2- مرحله گذار (کاتاژن) : حدود 5-3 درصد فولیکولهای مو در این مرحله قرار دارند. این مرحله بطور معمول یک تا دو هفته طول می کشد. در حقیقت این مرحله یک دوران گذار برای فولیکول است که طی آن برای ورود به مرحله استراحت آماده میشود. در طول این مرحله، فولیکول حالت چروک خوردگی پیدا کرده و اندازه آن به حدود 1/6 حد طبیعی می رسد.
3- مرحله استراحت (تلوژن) : این مرحله معمولا" حدود سه تا چهار ماه طول می کشد و شامل 10-5 درصد فولیکول های مو می شود. در پایان این مرحله موهای قدیمی تر دچار ریزش شده و موهای جدید شروع به رشد می کنند.

الگوهای متداول ریزش مو

الف: ریزش موی مردانه(طاسی آندروژنیک)

نوعی از ریزش مو می باشد که در نواحی از پوست سر آقایان رخ می دهد که دارای گیرنده های هورمون های مردانه (آندروژن) می باشند. طاسی آندروژنیک شایعترین دلیل ریزش مو در آقایان می باشد و عوامل وراثتی بر آن موثر است. ریزش مو ابتدا از دو طرف شقیقه شروع می شود و به شکل M انگلیسی شروع به گسترش می نماید. در قسمت قله سر نیز ریزش موی موضعی رخ می دهد. معمولا" 30% مردان بالای 30 سال و50% مردان بالای 50 سال دچار ریزش موی وابسته به هورمون مردانه می شوند.

درمان ریزش موی مردانه

1- درمان دارویی

تا کنون تنها دو قلم دارو توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده جهت درمان طاسی آندروژنیک تایید گردیده که عبارتند از: داروی موضعی ماینوکسیدیل و داروی خوراکی فیناستراید.
این داروها زمانی بیشترین اثر را دارند که هر چه سریعتر و در مراحل ابتدایی ریزش مو مصرف گردند. جهت باقی ماندن اثر این داروها لازم است که به صورت طولانی مدت و معمولا" مادام العمر استفاده گردند. متاسفانه در حال حاضر، درمان دارویی طاسی آندروژنیک چندان موثر نیست.

2- کاشت موی طبیعی

در حال حاضر، این روش تنها درمان قطعی طاسی آندروژنیک در سراسر جهان می باشد.

ب: ریزش مو با الگوی زنانه (طاسی آندروژنیک زنان)

این نوع ریزش مو تحت تاثیر عوامل ارثی بوده و معمولا" اولین علامت آن وسیع شدن تنکی موی فرق سر می باشد که به تدریج گسترش می یابد. در طاسی زنانه معمولا" خط رویش موها (Hair line) بطور کامل سالم و دست نخورده باقی می ماند.

درمان ریزش مو با الگوی زنانه

1- درمان دارویی مو

از داروهای خوراکی فیناستراید، اسپیرونولاکتون و داروی موضعی ماینوکسیدیل استفاده می گردد که جهت اثر بخشی این داروها نیاز به استفاده طولانی مدت و گاه مادام العمر می باشد و با این وجود متاسفانه در بسیاری از موارد موثر نمی باشند.

2- کاشت موی طبیعی:

در حال حاضر، این روش تنها درمان قطعی طاسی آندروژنیک در سراسر جهان می باشد.

کاشت مو طبیعی

 

روشهای کاشت مو

کاشت مو به روش FUT

استانداردترین روش کاشت مو در سراسر دنیا می باشد. گرافتهایی که به این روش کاشت می گردند فربه تر بوده و در مکان جدید بهتر از سایر روشهای کاشت مو رشد می کنند. در این روش کمترین آسیب به پیاز مو وارد می شود و در نتیجه موها در حین انتقال به ناحیه پیوند سالم مانده و رشد مطلوب تری خواهند داشت. جهت انجام FUT ، نیازی به کوتاه کردن یا تراشیدن موها نمی باشد. در این روش قطعه ای از پوست ناحیه پشت سر که اصطلاحا" بانک مو نامیده می شود به کمک بیحسی موضعی ، بدون نیاز به بیهوشی و با کمترین میزان درد و ناراحتی جدا شده و سپس توسط تکنسینهای خبره در زیر میکروسکوپ به گرافتهایی که حاوی 4-1 تار مو هستند تقسیم می شوند. سپس پوست ناحیه کاشت با تزریق موضعی دارو، بیحس گردیده و توسط تیغی بسیار ظریف ، شیارهای کوچکی در آن ایجاد می گردد که گرافتها درون آنها قرار داده می شوند. خط بخیه بجا مانده در پشت سر بسیار ظریف بوده و خواب موها آن را مخفی می نماید و جلب توجه نمی نماید.

کاشت مو به روش FIT

در این روش گرافتهای مو توسط دستگاه پانچ بصورت تک تک از ناحیه بانک مو به ناحیه کاشت منتقل می شود و پوست ناحیه های برداشت و کاشت مو به کمک تزریق موضعی دارو، بیحس می گردد. مزیت این روش عدم نیاز به برش جراحی و بخیه می باشد. از معایب این روش آسیب رسیدن به قسمتی از پیاز موهای جدا شده و عدم توانایی در پوشش طاسی های وسیع می باشد.

کاشت مو به روش BHT

روش بکار رفته جهت انتقال گرافتهای مو در این روش ، همان روش FIT می باشد با این تفاوت که محل بانک موی فرد به جای پشت سر ، سایر نقاط بدن می باشد. این روش جهت افرادی مناسب است که بانک موی سر ضعیفی دارند و بایستی از موی سایر نقاط بدن جهت پوشش ناحیه کاشت استفاده شود.